Własna aplikacja SaaS oparta o chmurę

Własna aplikacja SaaS oparta o chmurę

Aplikacje pracujące w modelu SaaS (software as a service) coraz częściej realizowane są w oparciu o infrastrukturę chmurową. Znamy takie realizacje jak Netflix, Amazon Prime czy Uber – ich sukces potwierdza, że ten kierunek budowania płatnych usług jest jak najbardziej słuszny. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się realizować swoje usługi właśnie w oparciu o SaaS pracujący w chmurze.

Aplikacje SaaS mają relatywnie niskie koszty początkowe i dobry zwrot z inwestycji. Z modelu tego korzystać mogą zarówno wielkie koncerny jak i mniejsze firmy czy start-up’y. Należy jednak sobie zdawać sprawę, że odniesienie sukcesu nie jest wcale proste. Potrzebny jest zespół doświadczonych programistów posiadających odpowiednią wiedzę, którzy będą potrafili zrealizować Twój pomysł tak aby miał szansę odnieść komercyjny sukces.

Co to jest aplikacja Saas?

Aplikacja SaaS (Software as a Service) to specjalny program komputerowy umieszczony (hostowany) na zdalnym serwerze w tzw. chmurze. Umożliwia on korzystanie z usług za pośrednictwem urządzań, które przewidzieliśmy, że będą wykorzystywane do pracy: smartfonów, tabletów, komputerów, telewizorów, konsol do gier itp. Podobnie jak inne aplikacje, również te pracujące w modelu SaaS mają front-end (do interakcji i dostarczania usług dla użytkownika) oraz backend (do zarządzania usługami, danymi użytkowników i innymi funkcjami aplikacji).

SaaS: „Model ten eliminuje potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki instalacji, zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z klienta na dostawcę usługi. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia ciągłości jego działania”(1)).

W aplikacjach SaaS większość danych przechowywana jest na serwerze (w chmurze). Główne zadania, które realizuje aplikacja również wykonywane są na serwerze usługodawcy. Aplikacje SaaS najczęściej oferowane są jako gotowe usługi oparte na subskrypcji – użytkownik płaci określoną kwotę abonamentu, aby móc korzystać z aplikacji (usług przez nią dostarczanych).

Aplikacje pracujące w modelu SaaS zyskują ogromną popularność ze względu na dużą elastyczność, skalowalność i możliwość obsłużenia dużej ilości klientów w relatywnie krótkim czasie. Przychody firm świadczących usługi w modelu SaaS wyniosły w 2019 r. ponad 100 miliardów dolarów(2) i szybko rosną. Finances Online(3) przeprowadziło ankietę, z której wynika, że do 2023 r. ponad 86% przedsiębiorstw może przekształcić swoje usługi (produkty) w aplikacje SaaS.

Zalety aplikacji SaaS?

Kluczowe zalety aplikacji SaaS:

Model rozliczeniowy

Największą zaletą świadczenia usług jako SaaS jest model rozliczeniowy oparty o stałe abonamenty (subskrypcje). W przeciwieństwie do innych modeli, w których użytkownicy otrzymują aplikacje za darmo lub z jednorazowymi płatnościami, aplikacje SaaS gwarantują stałe przychody w dłuższym okresie czasu. Jednocześnie jedynym właścicielem oprogramowania jest firma świadcząca Usługę – patrz wady SaaS.

Wysoka dostępność

Dostępność usług jest w dzisiejszych czasach kluczem do sukcesu, a aplikacje SaaS pracujące w chmurze gwarantują najwyższy możliwi jej poziom. Ponieważ aplikacja i większość danych znajduje się na serwerze (w chmurze), użytkownicy mogą korzystać z aplikacji z dowolnej lokalizacji na świecie praktycznie bez żadnych przerw. Prawidłowo zaprojektowana aplikacja nie generuje przestojów w świadczeniu usług a dobrej jakości chmura, która dostarcza zasobów obliczeniowych, baz danych i powierzchni dyskowych, także działa nawet przy bardzo dużych obciążeniach.

Bezpłatne wersje próbne

Aplikacje SaaS umożliwiają użytkownikom wypróbowanie aplikacji przed dokonaniem zakupu. Dzięki temu mogą ją przetestować pod kątem potrzebnych funkcjonalności i podjąć decyzję o zakupie subskrypcji na podstawie realnie działającej aplikacji.

Skalowalność

Aplikacje SaaS działające w chmurze gwarantują możliwość skalowania aplikacji (usług), w zależności od potrzeb. W przeciwieństwie do tradycyjnych aplikacji działających na pojedynczych serwerach czy usługach hostingowych, które trudno jest skalować, aplikacje SaaS można łatwo udostępniać większej ilości użytkowników bez utraty jakości (szybkości) świadczonych usług. Pozwala to usługodawcy rosnąć wraz ze wzrostem ilości klientów bez konieczności zmiany architektury oprogramowania i infrastruktury serwerowej. Prawidłowo zaprojektowana aplikacja SaaS obsłuży dowolną ilość Klientów dostarczając im usług na najwyższym możliwym poziomie. Jedynym kosztem zwiększania skali jest zakup większej ilości zasobów chmury (transferu, mocy obliczeniowej, wielkości baz danych, powierzchni dyskowej itp. w zależności od potrzeb). Wiele rozwiązań chmurowych pozwala na elastyczne dostosowywanie tych zasobów w zależności od chwilowego zapotrzebowania (bardzo szybka reakcja na piki potrzebnych zasobów) i nalicza opłaty tylko za wykorzystane a nie deklarowane potrzeby.

Łatwe wdrażanie

Aplikacje SaaS pracują na serwerze (najczęściej w chmurze, która jest usługą, którą można zakupić bardzo szybko i od razu używać), dlatego ich wdrażanie jest łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych modeli często wymagających posiadania infrastruktury technicznej lub konieczności dbania o nią we własnym zakresie. W modelu Saas w chmurze nie potrzebujesz kupować ani konfigurować żadnego konkretnego zasobu infrastruktury technicznej. Swoją aplikację (usługę) wdrażasz bezpośrednio na serwerze świadczonym przez chmurę a użytkownicy niemal natychmiast mogą korzystać z Twoich usług.

Wady apliakacji SaaS

Głównym argumentem przeciwko SaaS jest to, że użytkownik końcowy tego typu aplikacji nie ma kontroli nad oprogramowaniem i nie wie co tak naprawdę aplikacja robi i w jaki sposób przetwarza dane użytkownika. W tradycyjnym modelu dostarczania aplikacji można było sobie nawet zagwarantować dostęp do kodu źródłowego by w razie problemów wydawcy programu można było aplikację konserwować w przyszłości. W modelu SaaS Klient w żaden sposób nie kupuje oprogramowania tylko usługę, które to oprogramowanie świadczy.

Rodzaje aplikacji SaaS

Aplikacje chmurowe Saas znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach świadczonych usług. Oto kilka przykładowych typów aplikacji SaaS:

Aplikacje Fintech

Aplikacje chmurowe SaaS z każdym dniem stają się coraz bardziej funkcjonalne. Również w dziedzinie usług finansowych znajdziemy produkty oparte o subskrypcje, świadczące usługi związane z funkcjonowaniem i rozliczaniem transakcji finansowych.

Platformy ERP

Na rynku pojawiło się wiele aplikacji ERP (Enterprise Resource Planning) opartych na modelach SaaS, takich jak np. SAP, które dostarczają pogłębioną analizę danych pomagając firmom uzyskać wgląd w kluczowe parametry ich działalności.

Aplikacje CRM

Aplikacje SaaS idealnie sprawdzają się w aplikacjach typu CRM. Sprawiły, że interakcja między użytkownikami a firmami jest sprawna i bardzo prosta. Systemy CRM działające w modelu SaaS umożliwiają firmom zbieranie i przetwarzanie danych klientów, automatyzują działania marketingowe i umożliwiają prognozowanie różnych ważnych wskaźników w tym np. przyszłą sprzedaż.

Aplikacje do gier

Sektor gier to kolejny ważny rynek dla aplikacji SaaS. Gry opracowane w tym modelu nie zajmują zbyt dużej przestrzeni dyskowej w urządzeniu końcowym takim jak telefon, tablet, komputer czy konsola. Ponieważ usługa wykonuje się na serwerze to również by korzystać z gry nie potrzebujemy wielkich mocy obliczeniowych i drogich kart graficznych. Przykładami gier opartych o model SaaS lub GaaS (Game as a Service) są np. Pokemon Go, Madden, Candy Crush, Overwatch i Fortnite.

Aplikacje do zarządzania projektami

Rynek aplikacji do zarządzania projektami w modelu SaaS bardzo mocno się zwiększył w ostatnim czasie. Firmy praktycznie przestają korzystać z dedykowanego oprogramowania. Teraz większość firm woli kupować tyle kont dostępowych ile faktycznie potrzebuje na czas w którym są potrzebne. Pozwala to znacząco obniżyć koszty korzystania z oprogramowania i gwarantuje, że zawsze ma się dostęp do najnowszej wersji, aktualizowanej na bieżąco, w której błędy usuwane są w relatywnie krótkim czasie. Produkty świadczone w modelu SaaS pomagają zarządzać pracą, przydzielać zadania zespołom i śledzić ich realizację. Przykładem takiej aplikacji jest np. bardzo popularna Jira.

Jak stworzyć udaną aplikację SaaS?

Co zrobić by stworzyć udaną usługę opartą o aplikację SaaS w chmurze. Jakie etapy trzeba przejść i jakie to za sobą niesie koszty. W kolejych akapitach dowiesz się jak wygląda proces tworzenia usługi i na co zwrócić szczególna uwagę.

Określenie kluczowych parametrów swojego projektu

Jeżeli masz już pomysł na usługę jaką chcesz świadczyć musisz zanotować jej główne cechy i wymagania. Dobrym pomysłem jest stworzenie tzw. historyjek klienta i rozpisanie możliwie dokładnie funkcji i rezultatów ich działania, które aplikacja ma świadczyć. Oczywiście bardzo często w pierwszym etapie wdrażana jest tylko podstawowa funkcjonalność i przeprowadzane są testy na potencjalnych klientach czy produkt jest „sprzedawalny”. Przeanalizuj także ograniczenia czasowymi i budżetowe jakie masz, oszacuj czy czas potrzebny na wykonanie i wdrożenie aplikacji nie spowoduje, że Twój pomysł stanie się mniej konkurencyjny. W kolejnych etapach przejdź do projektowania (lub rozwoju istniejącego już produktu, który ma być ulepszony lub przeniesiony na model SaaS).

Wybór języka programowania

Do tworzenia aplikacji SaaS można wykorzystać różne języki programowania. Najczęściej używane do programowania SaaS są Python, Java, Dot Net i PHP.

Każdy jezyk ma swoje zalety i ograniczenia. Musisz przewidzieć wiele różnych sytuacji i potrzeb by wybrać prawidłowo. Zmiana języka w trakcie realizacji jest praktycznie niemożliwa i niesie za sobą konieczność zaczynania prac programistycznych od początku. Upewnij się, że wybrałeś język, przy pomocy którego programiści będą w stanie obsłużyć Twoje wymagania biznesowe.

Wybór bazy danych dla projektu

Baza danych odgrywa istotną rolę w aplikacjach SaaS, ponieważ wszystkie dane aplikacji poza plikami przechowywane są właśnie w bazie danych. Do sprawnego działania usług potrzebne jest maksymalnie wydajne dostarczanie danych do aplikacji a dalej po przetworzeniu do użytkownika. Każde spowolnienie może mieć wpływ na jakość świadczonej przez Ciebie usługi. Dlatego wybierz bazę danych z największą starannością, aby uzyskać pożądane wyniki. Najpopularniejsze bazy danych dla aplikacji chmurowych to:

  • Amazon Web Service (AWS),
  • Oracle Database,
  • Microsoft Azure,
  • Google Cloud Platform,
  • IBM DB2,
  • MongoDB Atlas,
  • OpenStack.

Ustanowienie mechanizmu kolejkowania

Aplikacje opracowane przez firmę zajmującą się tworzeniem aplikacji SaaS zwykle korzystają z asynchronicznego protokołu komunikacyjnego. Protokół eliminuje potrzebę jednoczesnej interakcji nadawcy i odbiorcy. Ponadto pozwala aplikacji na asynchroniczną interakcję z różnymi aplikacjami innych firm. Nie każdy produkt tego potrzebuje ale należy brać pod uwagę, że tendencja rynkowa jest jasna i potrzeba wykorzystania komunikacji asynchronicznej może się pojawić w kolejnych ulepszeniach aplikacji.

Korzystanie z CDN (Content Delivery Network)

Wykorzystanie CDN ma ogromne znaczenie dla aplikacji opartych na SaaS. Ponieważ użytkownicy płacą za subskrypcję, oczekują dostępności danych przez cały czas oraz wydajnego środowiska. Dlatego wykorzystanie CDN znacząco polepsza poziom świadczonych aplikacji SaaS – również tych opartych na chmurze.

Rozpoczęcie pracy nad aplikacją SaaS

Gdy masz już pewność co do wymagań dla swojej aplikacji SaaS, możesz rozpocząć procedurę wdrażania. Możesz samemu zebrać zespół developerski albo zlecić prace firmie, takiej jak na nasza (kontakt), która ma doświadczenie w produkcji tego typu aplikacji. Wykorzystasz wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i rozwijaniu takich aplikacji i zapewnisz sobie najlepsze możliwe rezultaty. Twój pomysł zostanie poddany „krytyce” przez niezależny podmiot, który również chce sukcesu dla Twojej aplikacji SaaS.

Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie MVP (Minimum Viable Product) dla swojej aplikacji SaaS. Pozwoli Ci to sprawdzić jak klienci reagują na Twoją usługę, czy są skłonni za nią płacić i w bezpieczny sposób podjąć decyzję o dalszym rozwoju aplikacji. Jest to niezwykle popularna opcja tworzenia aplikacji. Najpierw wykonujemy usługę z podstawową funkcjonalnością, a następnie gdy MVP odniesie sukces inwestuje się w dalszą rozbudowę bardziej zaawansowanych funkcji.

Jakie są koszty tworzenia aplikacji SaaS?

Proces tworzenia aplikacji SaaS to „niekończący się” (w ramach cyklu życia produktu) cykl projektowania, rozwoju, wdrażania informacji zwrotnych i aktualizacji. Dlatego nie można z góry założyć szczegółowych kosztów stworzenia takiej aplikacji.

Aby jednak zobrazować koszty stworzenia podstawowej aplikację SaaS, którą moglibyśmy wykonać dla Twojej firmy przedstawiamy rodzaje kosztów, które występują podczas tworzenia i wdrażania:

Bezpośrednie koszty produkcji

Są to koszty pracy firmy zajmującej się stworzeniem aplikacji Saas. Możesz samodzielnie zatrudnić programistów i inne osoby techniczne potrzebne do realizacji zadania albo wynająć firmę programistyczną (taką jak nasza – kontakt) lub w przypadku małego projektu nawet freelancera. Warto jednak także mieć osobę pełniącą rolę product ownera / project managera, która zapewni prawidłowy podział prac, kontrolę, dokumentację i testy. Osoba ta może być Twoim pracownikiem lub w przypadku pracy z nami my ją zagwarantujemy.

Niezależnie czy samodzielnie zatrudnisz specjalistów czy skorzystasz z pomocy firmy takiej jak nasza musisz liczyć się z kosztami na poziomie od 10 do nawet ponad 20 tys miesięcznie za pracę jednej osoby.

Koszty pośrednie

Są to koszty, które będziesz musiał ponieść, aby Twoja aplikacja SaaS działała. Jest to przede wszystkim zakup usługi serwera lub uruchomienie go we własnym zakresie w ramach infrastruktury Twojej organizacji. W początkowej fazie, podczas tworzenia aplikacji może to być nawet zwykł hosting. Gdy jednak powstanie pierwsza wersja udostępniana dla Klientów warto przenieść usługę do chmury by zagwarantować sobie skalowalność zasobów. Lubimy tutaj mówić, że musisz „przygotować się na sukces”. Jeżeli Twoja aplikacja zostanie dobrze przyjęta przez Klientów to ich liczba będziesz szybko rosła i należy mieć pewność, że od strony technicznej nic nie będzie jej ograniczało (transfer, moc serwerów, ilość pamięci czy powierzchni dysków). Jeżeli nie posiadasz własnych, rozbudowanych zasobów do świadczenia usług na poziomie sprzętu to koniecznie skorzystaj z renomowanych dostawców takich jak Google, IBM, Microsoft czy Amazon. Ich rozwiązania chmurowe są bardzo elastyczne i dobrze zabezpieczone. Oczywiście w ramach współpracy możemy pośredniczyć w zakupie tego typu usług i zająć się niezbędną opieką.

Koszty marketingu i obsługi

Oprócz kosztów bezpośrednich i pośrednich, wystąpią u Ciebie na pewno koszty marketingowe. Po co tworzyć produkt o którym nikt się nie dowie. Dlatego planując budżet całego projektu musisz przewidzieć działania marketingowe, reklamowe a często także te związane z obsługą Klienta. Wiele rzeczy da się zautomatyzować (np. wystawianie faktur, przyjmowanie i księgowanie płatności a nawet częściowo obsługę reklamacji) ale w wielu przypadkach do prawidłowego działania całości przedsięwzięcia potrzebni są ludzie, którzy chociażby odpowiedzą na maile od klientów.

Podsumowanie

Zapoznaliśmy Ciebie z procesem tworzenia aplikacji pracującej w modelu SaaS w chmurze. Jest wiele możliwych dróg do osiągnięcia sukcesu i to od Ciebie zależy jaką wybierzesz. Jeżeli masz dobry pomysł, jesteś w stanie zagwarantować sobie budżet na jego realizację, chcesz poznać szczegółową kalkulację prac, które moglibyśmy wykonać dla Ciebie to zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością służymy radą i pomocą na każdym etapie projektu.


Przypisy

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Oprogramowanie_jako_us%C5%82uga
  2. https://elitecontentmarketer.com/saas-stats/
  3. https://financesonline.com/saas-trends

Inguaris

Inguaris – sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy ekspertowe. Zajmujemy się praktycznym wykorzystaniem AI w e-commerce, finansach, wsparciu marketingu i wielu innych dziedzinach.