Ericsson Radio Tech Day: częstotliwości 5G dla przemysłu

5G, Blog lis 4, 2021
Ericsson Radio Tech Day

 

Przemysłowy Internet Rzeczy, zasilany przez 5G przemodeluje biznes, szczególnie sektor produkcji, energii, logistyki czy transportu. Aukcja częstotliwości będzie punktem przełomowym, na który czeka większość biznesu w Polsce – podkreślali na konferencji Ericsson Radio Tech Day Martin Mellor, szef Ericsson w Polsce oraz Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jest o co walczyć – do 2040 r. technologia 5G może przynieść polskiej gospodarce nawet 17 mld euro.

W Polsce technologia 5G jest już dostępna, ale dla zwiększenia zasięgu i przepustowości łączy konieczne jest przydzielenie pasma częstotliwości 3,4GHz – 3,8GHz (zwanego również pasmem C). Na ogłoszenie wyników aukcji czekają nie tylko konsumenci i operatorzy ale przede wszystkim przemysł.

„Dla sieci prywatnych 5G w paśmie C mamy tzw. blok „0” 3410-3480 MHz oraz kilkaset megahertzów w paśmie 26-28 GHz. Już po ogłoszeniu aukcji chcielibyśmy uruchomić prekonsultacje z rynkiem, operatorami, samorządami i przedsiębiorcami o tym, jak w sposób sprawny, efektywny i możliwie najtańszy przyznawać je zainteresowanym podmiotom. Chcielibyśmy też rozbudować pozycjonowanie UKE, nie tylko jako regulatora, ale również wskazującego rozwiązania i dobre praktyki, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa w ramach dobrowolnych rozwiązań klasy ISAC” – mówi Jacek Oko, prezes UKE.

Przyszłość przemysłu zależy od umiejętnego połączenia operacji na poziomie lokalnym i globalnym, które wspiera inteligentne zarządzanie produkcją i cyklem życia produktu. Chcąc uwolnić potencjał idei Przemysłu 4.0, potrzebna jest zaawansowana integracja cyfrowa w sektorze produkcyjno-logistycznym, która jest możliwa tylko przy wykorzystaniu możliwości sieci 5G.

Ericsson przewiduje w Mobility Report, że w 2025 roku do internetu zostanie podłączonych prawie 27 miliardów urządzeń (IoT), z czego blisko 7 miliardów będzie opartych na technologii mobilnej. Łączność mobilna w technologii 5G może zaspokajać potrzeby lokalne i globalne przedsiębiorstw, ale należy obniżyć bariery przyjęcia nowej technologii, niezależnie od tego, czy są one techniczne, ekonomiczne czy organizacyjne. „Jednym ze sposobów jest oferowanie prostszych, pakietowych rozwiązań w zakresie łączności, a nawet prywatno-publicznych sieci hybrydowych dla firm międzynarodowych. Aby przyspieszyć przekształcenia w przemyśle przedsiębiorstw 4.0, tworzymy również centra doskonałości w celu testowania nowej infrastruktury w środowiskach współpracy. W Polsce działa wykorzystywany zarówno przez wielki przemysł jak i start-upy S5 Akcelerator Technologii 5G Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy też sieć badawcza 5G na Politechnice Łódzkiej” – mówi Martin Mellor.

„Dochodzi do tego jeszcze kwestia wdrożenia w przemyśle pasma milimetrowego. Jest tam tyle zasobów, że będą one dostępne praktycznie dla każdego podmiotu, który będzie chciał skorzystać z tego typu zaawansowanych rozwiązań 5G. Powinny one być dostępne na przełomie 2021 i 2022 roku – dodaje Jacek Oko.

Ericsson Radio Tech Day to cykliczne spotkanie przeznaczone dla branży telekomunikacyjnej oraz kadry technicznej operatorów w Polsce. Inżynierowe dzielą się projektami, opisują najlepsze praktyki i czerpią wzajemnie ze swojego doświadczenia. Podczas konferencji prezentowane są najnowsze rozwiązania z zakresu technologii radiowej oraz core’owej zarówno w zakresie oprogramowania jak i sprzętu oraz osiągnięcia start-upów współpracujących z firmą.

Polska u progu 5G

Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji dzięki inżynierom R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi oraz produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.

Ericsson posiada obecnie ponad 149 komercyjnych umów 5G, z których 97 to aktywne sieci działające w 46 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).

Wystapienia prelegentów tegorocznej edycji Radio Tech Day można obejrzeć tutaj.

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na: https://www.facebook.com/ericssonpolska.

Inguaris

Inguaris – sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, systemy ekspertowe. Zajmujemy się praktycznym wykorzystaniem AI w e-commerce, finansach, wsparciu marketingu i wielu innych dziedzinach.